Sú medzi utečencami aj teroristi? Nie! Áno?

Autor: Marek Hlavatý | 30.9.2015 o 16:01 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  299x

Ako sa novinári v SME varili "logiku" a ako to celé dopadlo, keď do tej logiky hodil každý novinár to čo sa mu najviac páčilo a prvé ho napadlo.

 

            Pred nedávnom vyšiel na SME silne promovaný článok http://www.sme.sk/c/7997215/38-otazok-a-odpovedi-vsetko-co-potrebujete-vediet-o-utecencoch.html ... zaujal ma najmä bod 13. Sú medzi utečencami aj teroristi? .. pretože autori v ňom použili jav medzi humanitne vzdelanými osobami obvykle nevídaný, logiku. Aspoň tak sa teda tvárili a pokúsili. Pozrime sa tej "logike" na zub, najprv krátka rekapitulácia.

            Páni novinári ráčili explicitne napísať, že bojovníci islamského štátu medzi utečencami nie sú, pretože:

1. mnohí jeho bojovníci majú europas a netreba im chodiť pešo po Balkáne

2. IS potrebuje mužov v poli, v boji

3. netrmácali by sa touto cestou, lebo sú zvyknutí na luxus

4. pre útok stačí osloviť nejakého zradikalizovaného muslima usadeného v európe.

            Nedávalo by to prosto logiku (podľa pánov novinárov).

           

            Keď už autori s vysokými školami použili logiku, mohli zapnúť aj kritické myslenie, o ktorom tak radi tárajú, ale príliš netušia čo to vlastne je. Možno by ich potom napadlo, že:

 

            1. mnohí bojovníci IS europas nemajú(v skutočnosti väčšina) a nemajú ani temer nijakú možnosť dostať sa legálne do EU. V takom prípade je diera v hraniciach parádnym spôsobom ako sem preniknúť, navyše v obrovskom dave vpodstate bez rizika odhalenia. Keby použili falošné pasy, aerolinky a podobne, tak by pravdepodobnosť ich odhalenia spravodajskými službami bola rádovo väčšia. Rádovo, to je napríklad stonásobne, páni logici.

           

            2. IS potrebuje okrem mužov v poli občas tých mužov nechať oddýchnuť, nabrať síl. Potrebuje zázemie, zdroje na financovanie bojov a potrebuje materiál pre médiá, ktorý živí prílev podporovateľov. Európa ponúka všetko menované. Bojovník na rekreácií môže aktivizovať súvercov v európskych mešitách bez toho, aby mal čo do činenia so zákonom. A po čase sa plný čerstvých síl môže vrátiť späť. Prípadne postrieľať pár desiatok ľudí niekde na stanici a cez večerné správy inšpirovať mnohých ďaľších. To všetko za peniaze neveriacich psov, čo poteší obzvlášť. Okrem toho peniaze od šikovných fundraiserov môžu časom plynúť aj opačným smerom, ropné veže nebudú fungovať večne a každé euro na svätý boj je dobré.

 

            3. špičky IS iste nežijú zle a nejaká korisť sa dostane aj medzi obyčajných bojovníkov, ale v zásade ide o vnútorne dobre motivovaných ľudí, pohodlie je nie je dôvodom, prečo v Sýrii bojujú. Obviňovať IS zo života v luxuse je asi vhodné, aby bol delegitimizovaný ako nemuslimský a prospechársky v očiach veriacich mladíkov čo sa chystajú do svätej vojny, ale rozumný novinár by predovšetkým nemal veriť vlastným výmyslom. IS nie je žoldnierska armáda. Žoldnierske armády, ktorých dôstojníci sú skorumpovaní a žijú v luxuse, dostávajú od bojovníkov IS pravidelne na prdel. Najväčší luxus čaká každého bojovníka islámu v raji a nepríde mu zaťažko trmácať sa tisíce kilometrov pešo, ak to poslúži dobrej veci a poteší boha.

 

            4. osloviť niekoho pre útok v európe je najlepšie osobne, čím menej elektronickej komunikácie, jednej z mála oblastí špionáže kde západné spravodajské služby excelujú, tým lepšie. Okrem samotného oslovenia to má výhodu tú, že daného agenta môžete dlhodobo viesť, radiť mu, podporovať vo chvíli malovernosti a sprostredkovať mu materiál a know-how pre neho ťažko dostupné. Networking tiež nie je na zahodenie. A ten magický vplyv čo majú bojmi ošľahaní veteráni na nadšených zelenáčov! Mať čím viac operatívcov v mieste činu zvyšuje množstvo vykonateľných útokov a pravdepodobnosť ich úspešného prevedenia. Rádovo. To je napríklad stonásobne.

 

 

            Bod 13. zo zonamu je prosto čistý blábol. Medzi migrantmi bojovníci IS sú, prinajmenšom je ich niekoľko desiatok. Neprišli bojovať, prišli prešlapávať ďaľším chodník. Ak si EU nezapchá hranice, o rok sem už budú nekontrolovane prúdiť bojovníkov stvoky. V prípade, že IS niekto nejakým zázrakom porazí v poli, tak do EU budú pred perzekúciami utekať tisíce členov IS(doma by ich naisto čakalo mučenie a špagát v nejakej väznici, takže to budú tí najoprávnenejší azylanti zo všetkých). Európa je už desiatky rokov bezpečnou pôdou pre všetkých radikálov unikajúcich po prehratej bitke pred nejakým diktátorom.

            Na záver by som zacitoval posledný odstavec nešťastného bodu 13.:

" Ak však tajné služby varujú, že medzi utečencami môžu byť teroristi, upozorňujú na niečo, čo je práve ich zodpovednosťou. Ak tam naozaj sú, majú ich odhaliť, či už pred príchodom do krajiny, kde žiadajú o azyl, alebo počas azylového procesu. Ak to nedokážu, je to ich zlyhaním."

            Nie je. Už tak preťažené tajné služby nemajú kapacitu prehŕňať sa tou záplavou. Ak naložíte na svojho kombíka 7 ton nákladu, nie je výsledný vrak zlyhaním auta, servisu či výrobcu, ale tupca, ktorý preťaženie dopustil.

            Eskalácia islamistických útokov v EU, ktoré nás v najbližších rokoch čaká, je okrem iného aj zlyhaním idiotskej politiky otvorenej náruče, ktorú SME podporuje, a bohužiaľ je to problém nás ostatných.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?