Zem a Vek a DenníkN

Autor: Marek Hlavatý | 26.2.2015 o 17:18 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  598x

A čo majú spoločné seriózni novinári a Tibor Rostas.

V poslednom čase si slovenská liberálna elita začala s prekvapením všímať dvíhajúcu sa povodeň konšpiračných teórií a príbuzných iracionalít. Jednak preto, lebo veľká voda jej začala oplachovať vlastné členky (viz Rostasova prezentácia v "úctyhodnom" stánku knižnej kultúry Panta Rhei), a za druhé preto, že rôzne fantasy teórie už prestávajú byť len na smiech, ale začali produkovať aj reálnych bojovníkov so zbraňou v ruke (Krpeta a spol.).

Ako vždy, intelektuálov ani nenapadlo zamyslieť sa, čím k tomuto mentálnemu stavu spoločnosti  mohli prispieť oni sami. Príkladom nám poslúži článok v DenníkN (ale ani SME sa nemá za čo hanbiť, miestny otepľovač Tomáš Prokopčák sa tiež snaží, čo to dá). V skratke: autor obvinil astrofyzika Willie Soona, známeho klimaskeptika, že berie peniaze od ropných spoločností za to, aby sa tváril ako vedec a svojou opozíciou voči "skutočným vedcom" (alarmistom) vytváral dojem, že o otázke viny za globálne otepľovanie neexistuje konsenzus a prebieha nejaká vedecká polemika. Argumenty samozrejme nula, nič viac ako osobné očierňovanie.

Willie Soon samozrejme vedec je, konsenzus samozrejme neexistuje a polemika prebieha, slovenskí alarmisti zaspali dobu. Náboženstvo ľudskej viny za otepľovanie je svetovo na ústupe a dnes už prevláda len v EU, zbytku sveta sme na smiech (nielen pre toto, isteže). O teóriách ale tento spisok byť nemá. Má byť o spôsobe ako autor bojuje s protinázorom.

 

Na dáta, racionálne argumenty a zdravý rozum sa rovno vykašľal a použil emocionálny "argument ropnej spoločnosti". Ropné spoločnosti sú verejnosťou,  vďaka mnohoročnej pilnej práce zelených aktivistov a červených liberálov, vnímané ako esencia toho najohavnejšieho z kapitalizmu a v mentálnom vesmíre drobného ľudu hrajú roľu, ktorú v prvej polovici dvadsiateho storočia hral židovský úžerník. Teda niekto, kto nielenže škodí iným kvôli vlastnému prospechu, ale ešte aj so zlomyseľným potešením a naschvál aj vo chvíľach, kedy by nemusel. Ropná spoločnosť= sviňa, špina, vrah.

O stupeň nižšie sú podobné monštrá voľného trhu ako spoločnosti vyvíjajúce lieky (na zdraví sa nesmie zarábať!), geneticky modifikované plodiny (proti prírode!), chemičky (sypú nám jedy!), tabakové spoločnosti (rozsievači rakoviny!) a automobilky (ničia zemeguľu!). Tieto všetky sú predstavované vždy ako zlé a neľudské, konšpirujúce a korumpujúce.

Autora konrétneho článku ani len nenapadne spomenúť, že ropné spoločnosti rádovo viac peňazí prispievajú mnohým organizáciam ako je Greenpeace, a nejakým klimaskeptikom hodia v porovnaní s tým tak akurát hrsť drobných. Tučné šeky smerujúce zo všetkých strán do zeleného priemyslu blahosklonne prehliada. Taktiež nepoužije mozog, pretože keby to urobil, musel by usúdiť, že ropné spoločnosti majú na háku celú teóriu globálneho otepľovnaia, svoje uhľovodíky nám predajú vždy, lebo ich potrebujeme. Chceme totiž cestovať, mať elektrinu a teplo v dome. Ropné spoločnosti nemusia veľmi za svoj produkt lobovať, predáva sa sám.  Jediné čoho by sa mohli báť, je cenovo výhodnejšia energia z iného zdroja. Ale aj potom, čo raz príde technologický prielom, budú ešte desiatky rokov predávať ropu tretiemu svetu a napokon chemickému priemyslu. Na rozdiel od alarmistov nie je ich biznismodel závislý od vyvolávania atmosféry strachu.

A o tú pánovi Čokynovi ide. V článku sa ani neobťažuje vysvetľovať, prečo by malo byť financovanie výzkumu z peňazí nejakej ropnej spoločnosti zlé, používa samozrejmý  a v kultúre už vybudovaný obraz obludy, s ktorou mať čokoľvek spoločné znamená v očiach "slušného človeka" bozk smrti. Takýto výzkum je automatický zapredaný. Tento obraz on a jeho predchodcovia budovali roky.

Potom sa ale vyberú na výlet do Hornej Dolnej, v miestnej krčme si dajú kofolku a s prekvapením odpočujú nejaký ten dialóg od vedľašieho stola, kde sa hovorí o tom, ako tie svine americké zas vyrábajú novú vojnu na Ukraine a ved všetci dobre vieme o čo tam ide, o záujmy ropných (XYných) spoločností. Homosexuálov nám sem tiež tí američania pretláčajú aby skazili našu kultúru a platia za to tých paštikárskych novinárov krvavými židáckymi peniazmi vysatými z našich mozoľnatých rúk. Atď. atď. ...

A ľavicový intelektuál sa desí, že niekto iný, niekto nehodný vzal do úst jeho vlastné, hýčkané obrazy, pokrútil a zamotal ich ako špagety a teraz ponúka iným ako potravu ducha.

Intelekutál by sa nemal diviť. Celé roky brnkal na antiamerickú strunu, antikapitalistickú strunu, antiizraelskú strunu  ... stvoril plejádu golemov a démonov, ktorí nejaký čas dobre slúžili. Ale dnes sa utrhli z reťaze a žijú si vlastné nenávistné životy a zrazu dupú po jeho trávniku a hrozia, že ho vyhodia z jeho vlastného okna.

Je to jeho vina. Ľavica dávno opustila rozum, vypestovala si iracionality, ktorými často úspešne porážala svojich protivníkov a dnes s prekvapením zisťuje, že nad nimi nemá moc. Že aj niekto iný ich vie privolať a použiť k zámerom, ktoré tvorca neplánoval. Prekvapenie ani údiv nie je na mieste. Nie u ľudí, ktorí veria hlúpostiam, ktoré stvorili a stále ich šíria. Aj iní majú právo na vlastné sprostosti a chystajú sa ho využiť.

Intelektuálovi by sa v boji s nimi hodil zdravý rozum, ale ..  Ale nedokáže sa iracionálna vzdať, ako vidno na stupídnom článočku snaživého propagandistu. A tak sám ďalej šíri zákerný jed, ktorý pomaly, ale neodvratne presakuje do jeho vlastnej studne. A ešte si chudák myslí, že je obeťou tých zlých druhých ..

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?